Zaujímavosti

15 vecí, ktoré by mal vedieť otec každej dcéry.

„Až prejde do puberty, bude mi ťa fakt ľúto“ „Kámo, si obklopený ženami“ „Čím si si toto zaslúžil?“

Ako otec štyroch dcér (máme aj jedného syna) toto počúvam skoro denne. A úprimne, mi je ľúto tých ľudí, čo tak myslia.

Mať dcéry je to najlepšie, čo si viem predstaviť. V našom dome hovoríme „Dnes ťa milujem viac než včera“. Vychovávať dcéry je privilégium, nie utrpenie.

A aj keď ešte nepoznám úplne všetko, tu je 15 vecí, ktoré som sa za posledných 11 rokov naučil.

1) Ona chce byť milovaná

Viac ako všetky tie veci čo jej kupujete alebo čo ju môžete naučiť, chce vašu lásku. Nikto na zemi nemôže vašu rolu otca nahradiť.

Vaša dcéra vás potopí, urobí veľké chyby a možno sa k vám otočí na čas chrbtom, ale nikdy ju nenechajte pochybovať o tom, ako ju milujete. Pozrite sa jej do očí a povedzte jej to. A robte to často.

2) Máte vplyv na jej budúceho partnera

Desivá myšlienka, ale vy priamo ovplyvňujete to, koho si raz vezme. Roky ma moja tretia dcéra prosí, aby som si ju vzal, až bude veľká.

Musel som jej vysvetliť, že ja už som si vzal jej úžasnú matku. Ak budete robiť všetko dobre, jedného dňa si bude chcieť vziať niekoho, ako ste vy.

3)  Počúvajte jej hudbu

Keď idem s dcérami autom, počúvame Taylor Swift, One Direction, Cody Simpsona, Kidz, Bop Radio, Katy Perry a tak podobne. Nie veci, ktoré by som počúval ja (výnimkou je Taylor Swift, tú milujem). Pretože keď to poteší ju, teší to i mňa.

4)  Sleduje, ako sa staráte o jej matku

Toto je asi najdôležitejší bod zo zoznamu. Jednou z najlepších vecí, ktoré môžete pre dcéru urobiť, je milovať jej matku.

Je ľahké byť zameraný na deti. Skákať z jednej aktivity na druhú. Ale snažte sa tiež v manželstve. Keď mám menej času na Brooke (moju ženu), je to pretože deti ma potrebujú viac.

Milujte svoju ženu, majte na nu čas, berte ju na výlety.

5)  Keď vyrastie, nestraťte sa

Našou najstaršou je skoro 11, takže ešte nie je v puberte, ale to príde. Bude to strašné, ale zvyknem si. Chalani, , snapchat, čokoľvek.

Moje dievčatko nespozná žiadny rozdiel. Budem rovnaký až jej bude 15, ako keď jej bolo 5. Nestraťte sa, keď sa jej emócie a telo začne meniť.

6)  Naučte ju robiť poriadne kliky

U nás doma berieme zdravie vážne. Holky športujú, a vedia robiť kliky. Myslia si, že „hádžeš ako dievča“ je kompliment, nie nadávka. Ale viac než telesnú zdatnosť v nich pestujeme tú psychickú.

Vo svete feminizmu, na hony vzdialenom od rozprávok a princeznovských šiat, si moje dievčatá poradia.

7)  Tvorte spomienky

Môj kamarát mi kedysi povedal, že mojou prácou je byť hlavným tvorcom spomienok v našom dome.

Preto sa snažím urobiť si toľko spomienok, koľko len pôjde. Oslavujeme veľké veci, ale užívame si aj tie malé.

Rodinné filmové večery alebo piatkové večery. Veľké sobotňajšie raňajky. Prechádzky z kostola. Nemusí to byť drahé, musí to byť intenzívne. Naplňte dcéram ich emocionálnu pamäť spomienkami na chvíle s otcom.

8)  Naučte ju, že sa všetko netočí len okolo nej

Keď zistíme, že svet sa netočí len okolo nás, je to skvelé. Neumetáme dievčatám cestičku, ale učíme ich, že najlepšie je, keď pomôžu ostatným. Byť napríklad aj na poslednom mieste. A nemať vždy pravdu.

9)  Urobte si čas na ňu pre dôležité udalosti

Ako otec malých detí si tiež budujem svoju kariéru. Takže na to nie je vždy čas, ale uistite sa, že na tie dôležité veci si čas urobíte. Aj keď to nie je práve vaša šálka kávy.

Neznášam tú reklamu, kde otec na dcérinom tanečnom vystúpení sleduje na telefóne futbal. Milujem dobrý futbal, rovnako ako on. Ale uistite sa, že dcére zatlieskate po jej vystúpení rovnako nadšene, ako by ste zatlieskali športovcom.

10)  Prítomnosť a blízkosť nie je to isté

Som vinný, občas to robím tiež. Byť s dcérou vždy neznamená byť naozaj s ňou. Obzvlášť vo svete moderných technológií. Keď prídete z práce, vypnite telefón.

Alebo ho aspoň dajte do inej miestnosti. Vašu dcéru nezaujíma twitter, vaše maily, futbal alebo iné veci. Zaujíma ju čas s vami. Chce sa s vami hrať. Byť s vami.

11)  Robte jej vlasy a nechty

V 99% prípadoch toto robí Brooke, ale aj otec môže urobiť skvelý cop. Alebo nalakovať nechty. Tiež som si toľkokrát nalakoval omylom aj tie svoje. Ukážte jej, že aj muži môžu byť jemní.

12) Choďte s ňou von

Prial by som si, aby som to mohol robiť pravidelne, ale aj raz za čas je lepšie ako nič. Je dôležité jej ukázať, ako by sa mal muž správať k žene.

Hovoria, že som staromódny, ale keď som vonku s dievčatami, otváram im dvere, platím účty, pozerám sa im do očí, a robím všetko, aby sa cítili dobre.

A to nemusí stáť ani veľa peňazí. Prejdite sa. Alebo urobte prechádzku na bicykli. Výlet do obchodu so zmrzlinou. Nemusí to byť drahé, stačí, aby to bolo intenzívne.

13)  Jej srdce je krajší ako vzhľad

Hádajte čo páni? Je vašou prácou vašej dcére miliónkrát opakovať, že dôležité je to, čo má vo vnútri. U nás doma hovoríme srdcom. Ide o charakter, sebavedomie, jadro.

Vychovávať dcéry v tomto svete nie je jednoduché, ale musíte jej ukázať, že byť krásna nie je o tom mať dokonalé telo a všade ho ukazovať.

14) Užívajte si

Kenny Chesney má pravdu. Hovorí vám tati. Užívajte si tú rolu. Rýchlo to utečie.

15)  Odpustíš mi?

Zabúdam viac, než by som chcel. A vy tiež. Ale keď už niečo pokazím, prosím ju o odpustenie. Nie jednoduché ospravedlnenie, ale naozaj úprimne. Nebojte, ona vám to všetko odpustí, keď budete robiť veci správne.

 

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

 

Zdroj

You Might Also Like