Rady a nápady

Nevedela som ako zakročiť proti plošticiam. Vyskúšala som ľudové prostriedky…

Ploštice sú parazity patriace medzi bzdochy. Je to malý, hnedý, oválny hmyz, ktorý sa živí výlučne krvou. Z predného kraja hlavy vychádza tzv. sosák, prispôsobený na prepichnutie tkanív a sanie krvi.

Hoci existuje pomerne dosť parazitov z tohto druhu, ktoré sa živia krvou zvierat, ploštice posteľné sú slávnejší, tým, že uprednostňujú konzumáciu ľudskej krvi. Dospelá ploštica má ploché telo, podobné jablkovému jadierku, po kŕmení napučiava a nadobúda červenkastý odtieň.

Aj keď je ploštica posteľná najaktívnejšia práve v noci, neznamená to, že patri medzi nočný hmyz. Počas svojho života dokáže naklásť stovky vajec. Tieto vajíčka majú veľkosť prachu a do domácnosti sa dostanú spolu s batožinou, nábytkom či oblečením z druhej ruky. Nevedia lietať, no vedia sa rýchlo pohybovať po podlahách stenách a stropoch.

Majú sploštené telo, čo im umožňuje skrývať sa na tých najnepriaznivejších miestach ako sú matrace, rámy postele, pružiny. Okrem toho, sú ploštice v porovnaní s iným hmyzom odolnejšie voči rôznym insekticídom. Niektorým jedom proti hmyzu sa ľahko prispôsobia.

Používanie insekticídov je často spojené s rizikom poškodenia ľudského zdravia. Lacnejšie a bezpečnejšie bude preto použiť niečo prírodného charakteru…

Esenciálne oleje majú vplyv na vnútornú bunkovú membránu hmyzu, čo spôsobuje cytotoxické účinky. Táto vlastnosť je užitočná v boji proti akémukoľvek druhu hmyzu. Najlepšie je, že tieto oleje sú pre ploštice toxické, no ľuďom nespôsobujú žiadne problémy.

Ako na ploštice?

  1. Olej z čajovníka

Ak chcete vyrobiť prírodný insekticíd s olejom z čajovníka, zmiešajte si dve čajové lyžičky oleja z čajovníka s 50 ml vody. Zmes prelejte do rozprašovacej fľaše a dobre ňou potraste. Nastriekajte túto kombináciu do všetkých oblastí, kde môžu ploštice žiť. Aplikujte denne, až kým nezmiznú všetky príznaky nákazy.

  1. Esenciálny olej z levandule

Na výrobu spreja si zmiešajte 10 až 15 kvapiek levanduľového oleja s 50 ml vody. Ďalšou metódou na zbavenie sa ploštíc je umiestnenie čerstvých listov alebo kvetov levandule na infikované miesta a okolo nich.

  1. Citronelová silica

Do malej misky s vodou si nakvapkajte 10 kvapiek tejto silice. Nalejte to do sprejovej fľaštičky, dôkladne ho pretrepte a postriekajte na mieste výskytu, aby ste dosiahli najlepší výsledok.

  1. Eukalyptový olej

Na výrobu spreja si vezmite 100 ml vody, 70 ml vodky a 30 kvapiek eukalyptového esenciálneho oleja. Všetko to prelejte do rozprašovača a pretrepte. Striekajte na postihnuté oblasti každé dve hodiny.

  1. Olej z listov stromu zederach indický

Na vytvorenie rozprašovacieho roztoku si zmiešajte 50 ml koncentrovaného esenciálneho oleja a 200 ml vody. Pridajte 1/2 ČL mydla na emulgovanie roztoku. Dobre premiešajte. Následne postriekajte a utrite všetky miesta, kde sa ukrývajú ploštice.

  1. Puškrovec obyčajný

Uvarte si 100 g puškrovca a 50 g mletej kurkumy v 1 litre vody. Varte to po dobu 1 hodiny a potom uchovajte v uzatvorenej nádobe ďalších 24 hodín. Nasledujúci deň zmes preceďte a zrieďte s vodou v pomere 1: 10.

  1. Pomarančový esenciálny olej

Pomarančový olej je už dlho známy ako účinný prostriedok proti ploštiam. Pre človeka je jeho vôňa veľmi príjemná, ale nemajú ho radi nechcení obyvatelia vášho príbytku. Na vytvorenie rozprašovacieho roztoku si rozpustite 50 g melasy a 100 ml oleja v 4 litroch vody.

  1. Tymián

Stonku tymiánu si oviňte bavlnenou handričkou a zapáľte ju v blízkosti postihnutých miest. Alternatívou môže byť vloženie listov tymiánu do sieťovaných vreciek a umiestnenie ich okolo infikovaných oblastí. Nezabudnite tieto listy vymieňať každý tretí deň. Pre hmatateľný výsledok budete musieť počkať aspoň 1 mesiac.

  1. Klinček

Zmiešajte si 1 ČL esenciálneho oleja z klinčekov s 1 šálkou vody. Nalejte to do rozprašovača, dobre pretrepte a postriekajte miesta s výskytom ploštíc.

  1. Vratič obyčajný

Je veľmi účinným repelentom: jeho vôňa odpudzuje širokú škálu hmyzu vrátane komárov. Tejto vône sa ploštice oblúkom vyhýbajú. Čerstvo nazbierané kvety môžu byť umiestnené pod matracom, vo vnútri pohovky, a rozptýliť sa v blízkosti ďalších možných miest s výskytom ploštíc. Pri príprave koncentrovanej tinktúry z tejto rastlinky si dajte zapariť 25 gramov kvetov v 250 ml vriacej vody.

Pred použitím esenciálnych olejov je potrebné vykonať test tolerancie konkrétnej arómy. Na tento účel sa olej aplikuje na zápästie alebo na záhyb lakťovej časti. Ak ani do niekoľkých hodín nie sú badané žiadne alergické prejavy, olej sa môže použiť.

Ako sme už uviedli, boj s plošticami môže byť náročná úloha. V niektorých prípadoch pomáha iba kompletná dezinfekcia miestnosti odborníkmi na to určených. Použitie ľudových receptov nezaručuje 100% výsledok, ale robí tento proces o niečo príjemnejším.

Okrem insekticídnych vlastností, esenciálne oleje znižujú podráždenosť, upokojujú nervový systém, zlepšujú náladu!

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj:takprosto.cc

You Might Also Like