Rady a nápady

Chyba gazdiniek v zimnom období, po ktorej Vám orchidea neprežije

Dnes Vám povieme, ako sa starať o orchidey doma , aby ani v zime tieto vrtošivé krásy nezmizli, ale nádherne kvitli. Je to predsa také úžasné, keď je za oknom sneh a mráz a na parapete doma je skutočne rozkvitnutá záhrada.

A nikto by takúto krásu vo svojej vlastnej izbe neodmietol. Ale problém je, že orchidey sú veľmi náročné, najmä v chladnom počasí. A často tieto krehké a jemné kvety majú čas zmiznúť pred začiatkom jari. Ako ich môžete zachrániť pred takým smutným osudom?

AKO SA STARAŤ O ORCHIDEY DOMA

Orchidea je naozaj veľmi jemná. A preto samotné uvedenie tejto kvetiny do domu a jej obdivovanie nebude fungovať. Skutočne, bez náležitej starostlivosti a pozornosti nevydrží dlho.

A pre prispôsobenie a pohodu orchidey sú dôležité rôzne faktory. A zalievanie a osvetlenie a zloženie pôdy a teplota a pohyb vzduchu a vlhkosť – všetko zohráva úlohu. A nezabudnite na hnojivá. Ak nie ste pripravení vziať do úvahy všetko, potom je lepšie okamžite urobiť výber v prospech menej rozmarných rastlín .

Je zaujímavé, že orchidey vo voľnej prírode sú veľmi húževnaté. Nachádzajú sa na všetkých kontinentoch okrem Antarktídy. A v Austrálii sa miestnym druhom orchideí darí cítiť sa skvelo aj v podzemí.

Ale pokiaľ ide o domáce orchidey, môžu byť zničené stagnujúcim vzduchom a prievanom, ba dokonca nadmerným suchom v miestnosti. Orchidey sa neodporúča polievať ani nekvalitnou vodou z vodovodu. Ideálne je použiť na zavlažovanie dažďovú vodu. A najlepšie ten, ktorý sa zhromažďuje mimo mesta.

Je tiež dôležité vziať do úvahy, že korene orchideí sú zapojené do fotosyntézy. Preto musí byť črepník, v ktorom sa rastlina nachádza, priehľadný a musí mať tiež otvory na výmenu vzduchu, aby korene mohli dýchať.

Vhodný by mal byť aj vnútorný vzduch. Orchidea v byte sa stáva obzvlášť neznesiteľnou v zime. Vďaka kúreniu a zatvoreným oknám je vzduch skutočne dosť suchý. Výsledkom je, že rastlina nemôže zo vzduchu odoberať potrebnú vlhkosť.

Preto musíte zaobchádzať so suchým vzduchom, napríklad nastriekať alebo vedľa neho umiestniť nádoby s vodou. Tiež by ste mali polievať častejšie. Je tiež potrebné pamätať na to, že suchý vzduch vedie k výskytu škodcov na rastline.

Ako polievať orchideu

Polievanie orchideí sa najlepšie robí ponorením. Kvôli tomu musí mať kvetináč na dne otvory. A na zavlažovanie je takáto nádoba jednoducho ponorená asi 2/3 do vody na 15–20 minút. Samotná orchidea teda bude piť vodu.

Ako často by ste mali polievať? Orchidea je taká rozmarná, že to sama vyhlasuje majiteľom. A ak vidíte, že vzdušné korene rastliny trochu zbledli a pokrčili sa, je treba zalievať.

Orchidea by mala byť chránená pred prievanom. To je obzvlášť nebezpečné v zime, keď majitelia miestnosť vyvetrajú. Na zmrazenie orchidey na parapete môže stačiť aj otvorené okno. Toto je veľmi častá zimná chyba mnohých gazdiniek, po ktorej sa už kvet nedá zachrániť. Preto je lepšie najskôr orchideu zobrať do inej miestnosti, keď začnete vysielať.

Stojí za to povedať pár slov o osvetlení. Na jeseň a v zime, keď je denné svetlo krátke, môže orchidei skutočne chýbať svetlo. Je to viditeľné podlhovastými listami smerom k zdroju svetla, ako aj malými a bledými kvetmi.

Mladé rastliny a dospievajúci navyše potrebujú svetlo viac ako kvety dospelých. Niekedy pre svetlo milujúce orchidey musíte dokonca kúpiť špeciálne žiarovky, ktoré kompenzujú nedostatok svetla.

Na záver poznamenávame, že orchidey sú nádherné vnútorné kvety, ale sú veľmi náročné. Množina týchto požiadaviek sa navyše líši nielen v závislosti od izbových podmienok, ale aj od druhu kvetu. Ak ste však pozorným a starostlivým majiteľom, potom sa vám orchidea svojím bujným kvitnutím plne odvďačí.

You Might Also Like