Zaujímavosti

Fínsko ruší vo všetkých školách vyučovacie predmety. Neuveríte prečo

Systém vzdelávania vo Fínsku je považovaný za jeden z najlepších na svete. V medzinárodných hodnoteniach je vždy v prvej desiatke. Ich úrady nikdy nespia na vavrínoch a tak sa rozhodli presadiť skutočnú revolúciu v ich vzdelávacom systéme.

Fínski úradníci chcú odstrániť vyučovacie predmety z učebných osnov. Nebudú tam viac predmety ako fyzika, matematika, literatúra, história alebo zemepis.

Vedúca odboru školstva v Helsinkách, Marjo Kyllönen, vysvetľuje zmeny takto:
„Existujú školy, ktoré učia staromódnym spôsobom, ktorý by bol prospešný na začiatku 18. storočia. Pre dnešok potreby rovnaké nie sú. Dnes potrebujeme niečo, čo je vhodné pre 21. storočie.

Namiesto jednotlivých predmetov budú študenti študovať udalosti a javy v nedisciplinárnej podobe. Napríklad Druhú svetovú vojnu budú skúmať z hľadiska histórie, geografie a matematiky. V kurze „Práca v kaviarni,“ študenti absorbujú veľké množstvo vedomostí z anglického jazyka, ekonómie a komunikačných zručností.

Tento systém bude zavedený pre študentov vyšších ročníkov, začína vo veku 16 rokov. Hlavnou myšlienkou je, aby si študenti vyberali sami, čo chcú študovať, s ohľadom na svoje ambície do budúcnosti a vlastné schopnosti. Týmto spôsobom, žiadny žiak nebude musieť prejsť celý kurz fyziky alebo chémie, len preto, že to je napísané v osnovách.

Tradičná forma komunikácie učiteľ – žiak sa tiež zmení. Študenti už nebudú sedieť za školskými lavicami a nebudú úzkostlivo čakať na vyvolanie. Namiesto toho budú pracovať spoločne v malých skupinách a diskutovať o problémoch.

Fínsky vzdelávací systém podporuje kolektívnu prácu, čo je dôvodom, prečo sa tieto zmeny dotknú aj učiteľov. Školskej reformy budú vyžadovať značnú dávku spolupráce medzi učiteľmi rôznych predmetov. Približne 70% učiteľov v Helsinkách už vykonalo prípravné práce v súlade s novým systémom.

Tieto zmeny by mali byť dokončené v roku 2020.
Čo si myslíte o týchto myšlienkach? Radi by sme si prečítali váš názor. Poteší nás, ak nám zanecháte komentár.

zdroj: brightside.me

 

You Might Also Like