Život

Závislá žena dokázala hrať hru na mobile aj 18 hodín vkuse. Stratila priateľa, prácu a veľa peňazí.

face id smartphone parasite, woman and Internet addiction. Pop art retro vector vintage illustrations

Spoveď ženy, ktorej hra Candy Crush zničila život. Natasha Woolsley bola schopná hrať hru 18 hodín denne, čo sa podpísalo na tom, že stratila priateľa, jej prácu a bola zadlžená až po uši.

Povedala: „Zlomilo to našu rodinu a aj po tom všetkom som nedokázala prestať.“ Jej príbeh Svetová Zdravotnícka Organizácia označila za „závislosť na hre“ a bola uvedená do zoznamu oficiálnych chorôb.  V Anglicku sa podľa organizácie nachádza okolo 700 000 ľudí, závislých na hrách.

Candy Crush je jedna z hier, ktoré zaujali milióny ľudí, a každý si ju sťahoval do telefónu od roku 2012 kedy vyšla. Stiahnutie je zadarmo, no hráči si radi priplatia za vyššie levely. 34-ročná Natasha z mesta Fleetwood hru prvýkrát vyskúšala pred 4 rokmi.

„Priatelia mi poslali žiadosť hrať hru na Facebooku a ja som si hneď pomyslela, že ma taká hra určite nezaujme. No vlastne si ani nepamätám ako to došlo až do takého štádia, že hneď ako som sa zobudila som hru začala hrať, a niekedy sa to pretiahlo až 18 hodín denne. Pretože som aplikáciu mala stiahnutú v mojom vlastnom mobile, mohla som hrať hru pri behu, v kúpeľni a dokonca na toalete.“ Vyjadrila sa Natasha. „Bola som na hre tak závislá, že som sa zobudila uprostred noci, skryla som sa do kúpeľne aby som pár ďalších hodín mohla hrať a byť na vyššom levely. Bola som úplne mimo kontroly. Stávalo sa, že som si neuvedomila ako plynie čas, a tak som zabudla vyzdvihnúť Taylora zo školy.“

„Prestala som mu čítať rozprávky na dobrú noc, nerobila som mu desiaty, proste som mu chodila nejaké lupienky a čokoládu do obedáru pretože som nemala čas ani energiu vymýšľať preňho niečo zdravé. Aj keď som bola pri ňom, „nebola“ som s ním. Mala som chuť vytiahnuť si svoj telefón a znova hrať, ako alkoholik, ktorý myslí na jeho ďalší drink.“

Pre Natashu bolo prirodzené, že spávala iba okolo 3 hodín v noci a preto jej nahnevaný priateľ radšej odišiel. S Robom sa často zúrivo hádali, dal jej ultimátum, buď prestane hrať hru alebo Rob odíde.

„Rob prišiel do špinavého domu so žiadnym jedlom v chladničke. Keď videl, ako náš syn Taylor sám sedím pred televíziou, rozzúril sa. Sľúbila som mu, že s tým prestanem, že si hru vymažem, no o pár dní som bola v tom zas. Keď Rob s naším synom odišiel, ani to nestačilo, aby som prišla k zdravému rozumu. Stratila som moju prácu v supermarkete ako vykladačka tovaru, keď sa na mňa šéf nahneval, pretože ma vždy pristihol ako hrám Candy Crush. No ako to mi dokonca nestačilo, a vôbec ma to nezaujímalo.“

Natasha odhaduje, že minula okolo 400 libier mesačne na extra dáta a zrýchlený internet. „Obetovala som tejto hre tak veľa, dokonca som si nestrihala vlasy mesiace, nemohla som si dovoliť oblečenie, alebo zájsť s priateľmi na kávu. Myslím, že som utratila okolo 5000 libier a stále mám 3000 libier dlh na karte.“

Pred deviatimi mesiacmi si Natashina mama uvedomila aký veľký problém má jej dcéra, tak ju zobrala k špecialistovi menom Steve Pope v Blackpoole. „Stretala som sa so Stevom trikrát do týždňa a on v podstate úplne zmenil môj život. Zamerali sme sa na moju závislosť, potom mi pomohol sa sústrediť na pozitíva v mojom živote, a vždy stál pri mne, keď som to potrebovala. Keď som mu zavolala o 3 ráno, že chcem hrať Candy Crush, zdvihol telefón a rozprávala sa so mnou dovtedy, dokiaľ som neusúdila, že je to zlý nápad.“

Natasha má pred sebou ešte dlhú cestu, predtým ako sa jej život vráti do normálu v ktorom bol pred tým ako si stiahla hru. „Rob sa ešte ku mne vrátiť nechce. Candy Crush ešte stále hrávam, ale už iba dve-tri hodiny za deň, ale viem, že zotavenie je veľmi pomalý proces. Znovu som si našla prácu v supermarkete a teraz mám čas aj energiu byť mamou, ktorú si Taylor zaslúži. Je to strašidelné, ako ľahko môžeme byť závislí na hre a čo všetko jej dokážeme obetovať.“

Terapeut Steve sa vyjadril: „V posledných dvoch rokoch som videl narásť počet závislých ľudí na hraní hier. Videohry sú v dnešnej dobe prítomné úplne všade a vo všeobecnosti sú považované za neškodnú zábavu, no netreba ich preceňovať.“ V mnohých hrách keď si priplatíte, získate lepšie levely, lepšie postavenie a v hrách ako napríklad Fifa sa môžete staviť s priateľmi o peniaze. Potom je krok k závislostí skoro nespozorovateľný.

„Dopamín v mozgu sa začne rýchlo produkovať, ako je to napríklad u ľudí závislých na kokaíne, ktorí si urobia čiaru a chcú hneď ďalšiu. Potom sa hráč uchýli k drogám.

„Hranie hier je časovaná bomba, ktorá vybuchne v spoločnosti v najbližších rokoch.“

Kradol som otcovi kreditnú kartu a predával mamine šperky, aby som peniaze mohol minúť na Xbox.

Pokladník zo supermarketu, Paul Barton, začal hrať počítačové hry, keď mal 10 rokov, keď mu rodičia kúpili Xbox – hrával 100 dní týždenne keď dovŕšil 15 rokov.  Sľubný futbalista sa vzdal športu a začala hrať všetko od FIFA ku Minecraftu.

„Nastavil som si budík na 5 hodín ráno, aby som si mohol zahrať hry ešte pred školou, snažil som sa vynechávať školu najviac ako sa dalo, a cez víkendy som sedel stále zavretý v izbe. Dokonca som si zobral prázdnu fľašu do izby, aby som do nej mohol cikať a nemusel som stále opúšťať izbu.

Potom som začal platiť za nové levely, kradol som otcovu kreditnú kartu a predával mamine veci. Utratil som mnoho peňazí.“ Keď sa ho rodičia opýtali, čo znamenajú tie dlhy na kreditnej karte, Paul ich oklamal, že musí byť v tom nejaká chyba. „Zarábal som menej než 100 libier za týždeň a utrácal som asi 2000 libier. Jedného dňa to však všetko celé prasklo, banka nám zaklopala na dvere s tým, že dlžím 5000 libier, ktoré vlastne ani nemám.“

Tak sa jeho rodičia dozvedeli pravdu, zaplatili dlh ale za to musel ísť Paul na liečenie. Aj Paul navštívil terapeuta Steva Pope-a, ktorý mu pomohol zbaviť sa tejto závislosti. Teraz pomáha ďalším ľudom, ktorí potrebujú pomoc: „Naša generácia detí je generácia, ktorá radšej sedí doma a necháva sa, nech ich závislosť ruinuje. Cítim sa neskutočne šťastne, že som sa z toho dostal, a nestratil rodinu ani po toľkých peniazoch, ktoré som minul.

Ako spoznať príznaky závislosti:
Príliš časté trávenie času na internete, telefóne
Človek pociťuje smútok a úzkosť, keď nemá možnosť zahrať si svoju hru
Veľa hodín strávených hraním hier
Neúspešné pokusy prestať s gamblením
Človek sa vzdá svojich obľúbených aktivít, koníčkov, ktorým sa predtým naplno venoval.
Pokračovanie v hre aj napriek problémom, ktoré sa objavia
Človek minimálne trávi čas so svojom rodinou, čo môže viesť k odcudzeniu

 

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

ZDROJ: mirror.co.uk

You Might Also Like