Zaujímavosti, Život

Tento brutálne úprimný príspevok o matkách v domácnosti už dostal viac ako 640-tisíc lajkov, zaslúži si však viac

Úloha žien v spoločnosti bola vždy ťažká a nedoceňovaná. K tejto problematike sa vyjadrila aj floridčanka Ryshell Castleberry.

Matkám v domácnosti sa ani zďaleka nedostáva toľko vďaky, ako by si zaslúžili. Floridská tatérka Ryshell Castleberry už bola unavená z neustáleho počúvania otázok: “Čo robíš doma celý deň?” Rozhodla sa teda vzdať hold všetkým matkám, ktoré sú doma s deťmi  – pomocou príspevku na facebooku.

Jej post explodoval – dostal už vyše 640-tisíc lajkov a zdieľalo ho viac ako 300-tisíc ľudí, ale to stále nestačí. Musí si ho prečítať každý – a musí si uvedomiť obete, ktoré každodenne robia matky kvôli svojim deťom. Avšak, ako to už býva, nie každý súhlasil s Castleberriovej príspevkom. Niektoré pracujúce matky vyhlásili, že sú ženy, ktoré zvládajú všetko toto a k tomu ešte aj pracujú. Castleberry sa bráni tým, že každý človek by mal byť schopný pochopiť jej správu a aplikovať ju na svoju vlastnú situáciu.

Príspevok začína s fiktívnou situáciou, v ktorej sa manžel sťažuje svojej psychologičke, že “jeho žena nepracuje”.

“Moja žena nepracuje. Moja žena nepracuje!” Rozhovor medzi manželom (M) a psychologičkou (P):

P: Kde pracujete, pán Rogers?

M: Som účtovník v banke.

P: A vaša žena?

M: Ona nepracuje. Je žena v domácnosti.

P: Kto pripravuje raňajky pre vašu rodinu?

M: Moja žena, pretože nepracuje.

P: O koľkej vstáva vaša žena?

M: Vstáva skoro ráno, pretože musí byť všetko pripravené. Pripraví deťom obed do školy, uistí sa, že sú poriadne oblečené a upravené, dá pozor, aby si umyli zuby a vzali všetky veci, ktoré potrebujú do školy. Prebudí sa, keď sa prebudí aj bábätko, vymení mu plienky, oblečenie, nakojí ho a pripravuje občerstvenie.

Ale zoznam povinností, ktoré musí jeho žena každý deň zvládnuť tam nekončí…

P: Ako chodia vaše deti do školy?

M: Berie ich tam manželka, pretože nepracuje.

P: Po tom, ako vezme deti do školy, čo urobí ďalej?

M: Zvyčajne sa zamyslí nad vecami, ktoré môže vybaviť po ceste, takže sa nemusí stále naťahovať s autosedačkou. Zaplatí účty alebo sa zastaví v supermarkete. Občas na niečo zabudne a musí tam ísť znova aj s dieťaťom. Keď sa vráti domov, musí znova nakŕmiť bábätko, vymeniť mu plienky a pripraviť ho na spánok. Dá do poriadku kuchyňu a uprace dom. Viete, pretože ona nepracuje.

P: Večer, keď sa vrátite domov z kancelárie, čo robíte?

M: Oddychujem, samozrejme. Som unavený po práci v banke.

A ako vyzerá noc?

P: Čo robí vaša žena večer?

M: Pripraví večeru pre mňa a deti, umyje riad, znova poupratuje, uistí si, že je na poriadku pes a či odložila zvyšky z obeda. Pomôže deťom s úlohami, postará sa, aby sa pripravili na spánok a prezliekli sa do pyžama, bábätku na noc vymení plienky, dá mu teplé mlieko, dá pozor, aby si umyli zuby. Keď je v posteli, často sa budí, aby nakojila bábätko a vymenila mu plienky. Pretože ráno nemusí vstávať do práce.

Castleberry ďalej píše: “A takto vyzerá každodenná rutina mnohých žien po celom svete, začína skoro ráno a pokračuje až do neskorých večerných hodín… A na toto hovoria pretože ona nepracuje?! Za to, že ste ženou v domácnosti nedostanete nijaký diplom, ale máte kľúčovú úlohu v rodinnom živote! Oceňte svoju ženu, matku, starú mamu, tetu, sestru, dcéru… Pretože ich obeť je neoceniteľná.

Ryshell vo svojom príspevku pokračuje tým, že ponúkne zoznam všetkých “povolaní”, ktoré má žena v domácnosti.

Niekto sa jej opýtal: Pracujete, alebo ste len žena v domácnosti?

A ona odpovedala: Pracujem ako žena v domácnosti, 24 hodín denne… Som matka, som žena, som dcéra, som budík, som kuchárka, som slúžka, som učiteľka, som barmanka, som opatrovateľka, som robotníčka, som poradkyňa, som utešovateľka, nemám nikdy voľno.

Pracujem dňom i nocou, som stále v službe a nedostávam za to plat. A predsa…

A predsa sa ľudia vždy opýtajú tú otázku

Čo robíš celý deň?

Castleberry venuje svoj príspevok všetkým ženám, ktoré obetujú svoj život pre blahobyt svojich rodín. Hovorí, že žena je ako soľ – nikto si na ňu nespomenie, ale v jej neprítomnosti je všetko bez chuti.

A aký je váš postoj k tejto problematike? Myslíte si, že ženy na materskej nepracujú? Alebo by podľa vás žena mala zvládať svoju úlohu matky a ešte aj pracovať?

zdroj: boredpanda.com

You Might Also Like