Život

Srdcervúci príbeh o dieťatku. Mamička vedela, že jej dieťa sa narodí s genetickou poruchou a onedlho zomrie.

VAROVANIE – článok obsahuje fotografie, ktoré môžu byť pre niekoho nepríjemné.

„Viem, že ju uvidím znova, no to čakanie je ťažké.“ Narodenie prvého dieťaťa sa považuje za jeden z najkrajších darov pre rodičov. Tento deň utkvie obom rodičom navždy v pamäti. No deň, kedy sa narodila Stefanie Wahl jej dcéra Samantha Rose, bol poznačený obrovskou láskou aj smútkom. „Pravdaže sme vedeli, že deň, keď ju uvidíme prvýkrát bude aj deň, kedy jej budeme musieť povedať zbohom.“ Povedala mama dvoch dcér Stefanie Wahl.

Bábätko Samantha sa narodilo s Patauovým syndromom, čo je závažná genetická choroba, ktorá spôsobuje rôzne deformácie tváre, a abnormality, ako obrovské palce na prstoch a nohách a môže spôsobiť to, že črevá sa vyvinú mimo tela.

9 z 10 detí sa narodí s Patauovým syndromom a zomrie počas prvého roku.
Doktor Stefanie (27) a jej manželovi Adamovi oznámil, že je možné, že dievčatko nebude schopné ani sa raz nadýchnuť, keď ju porodí. To, že trpí týmto syndrómom bolo zistené v 20. týždni tehotenstva, napriek tomu tehotenstvo prebiehalo normálne. Napriek týmto zlým prognózam to mal tento pár v hlave jasné.

Chcú si prejsť tehotenstvom až do konca.
„Keď som sa dozvedela, že moje nenarodené dieťa má Trizomiu 13. chromozómu, strašne som plakala,“ povedala Stefanie „Bol to najhorší možný scenár. Ale úplne som sa zrútila, keď som sa dozvedela pohlavie, že je to dievčatko. Nedokázala som stáť na nohách. Chceli sme, aby bolo pohlavie prekvapenie, no potom sme sa rozhodli to zistiť, aby sme o nej vedeli toho čo najviac čím skôr. Taktiež sme sa rozhodli ju pomenovať, keď sme šli domov z druhého ultrazvuku.“

Mladému páru, taktiež už rodičom ich 2 ročného syna Leontine, bolo povedané, že v posledných rokoch mali deti narodené so syndrómom lepšie vyhliadky na život, bola tu možná lepšia starostlivosť, no bohužiaľ ich dieťa nebolo jedným z nich.

„Neprežila by operáciu srdca, mala ho polovičné, a tak jej krv nepumpovalo do tela dlho. Chýbala jej časť mozgu, niektoré orgány mala mimo tela, chýbal jej nos. Mala viac prstov na nohách a jej oči vyzerali, akoby ich ani nemala. Pravdepodobne by zomrel hneď pri narodení, alebo by žila ešte niekoľko hodín. No nechcela som ísť na potrat. Jednoducho som nemohla. Chcela som, aby zomrela v mojom náručí, obklopená milujúcou rodinou. To je najlepší spôsob, ako odísť.“

„Bola som šťastná, že ju môžem držať tak dlho, ako to bolo možné.“
Bábätko pomaly rástlo, no v 36 týždni Stefanie diagnostikovali preeklampsiu a musela byť hospitalizovaná. Prišiel najdôležitejší deň v Stefaninom živote. Porodila svoju dcérku.

„Stretnutie bolo srdcervúce. Mysleli sme si, že moje tehotenstvo ani nepríde do konca. Tak veľmi som ju túžila držať v náručí.  Po 5 hodinách bolestí sa konečne narodila. Tento moment si zapamätám do konca svojho života. Napriek všetkým dôvodom sme v sebe držali nádej, že predsa len výsledky a ultrazvuky boli celé zlé, a naše dievčatko je zdravé.“

„Lenže v tom momente nádej zmizla a prišla krutá realita.“
Stefanie a Adam si mysleli, že vydrží iba zopár minút, no boli to celé 3 dni.

Stefanie hovorí: „Boli to 3 najstresujúcejšie dni nášho života. Predstavte si narodené bábätko polovičnej hmotnosti, ktoré čoskoro umrie, a nemôžete to nijak zmeniť. Chceli sme s ňou stráviť čo najviac času. Čo by som dala zato, kebyže si ju môžem znovu podržať v rukách, pobozkať jej jemné líčka. Mali sme úžasnú podporu zo strany našej rodiny a zamestnancov nemocnice.

„Strávili sme s ňou 3 dni, ale tieto dni považujem za najvýznamnejšie v našom živote.“

„Každý život je vzácny bez ohľadu aký je ťažký či krátky. Aj napriek tomu, že tu bola Samantha krátko, bola našou dcérkou a jej odchod zanechal dieru v našej rodine. Naša dcérka bola úžasná, neviem sa dočkať, ako ju znovu stretnem. Chýba mi každý deň.“

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

 

zdroj: mirror.co.uk / Image: Amber Bourret Photography

You Might Also Like