Zaujímavosti

Psychologička zostavila 10 najlepších spôsobov, ako odhaliť klamára priamo pri čine

Ste na vážkach, či vám človek hovorí pravdu? Ako ho v zápale emócií obviníte, stiahnite sa a chvíľu ho pozorujte. Možno vám dáva 10 nápoved, o ktorých ani nevie.

1. Reč tela

Zamerajte sa na ruky. Klamári často nevedia, čo s nimi, a tak si ich prisedávajú, dávajú ich do vreciek, spájajú ich dohromady alebo ich schovávajú za chrbát. Všímajte si aj tvár, ak túžite dostať pravdivú odpoveď. Majte sa na pozore, keď si dotyčný olizuje pery.

2. Dýchanie

S ľadovým pokojom dokáže sedieť len profesionálny klamár. Väčšinu podvodníčkov tak odhalíte podľa prerušovaného dychu. Sú nervózni, ich krvný tok a tepová frekvencia sa zmení a ich hlas zoslabne.

3. Stuhnutosť

Nepohodlie pri klamaní sa premietne aj do fyzickej roviny – klamári často pôsobia ako voskové figuríny. Bývajú zvláštne stuhnutý a sedávajú v neprirodzenej polohe. Pokrčené ramená, skrížené paže alebo členky klamárové zámery odhalia.

4. Potenie

Všimnite si, že pred stretnutím s významnou osobou si rada ľudí utrie ruky o telo. Nervozita je na vrchole a jedným z jej sprievodných príznakov je práve potenie. Aj tí najzdatnejší klamári sa ťažko ubránia nepohodliu. Nadmerné potenie len tak nezamaskujú.

5. Pohľad

Po stretnutí sa klamárom si len matne vybavíte farbu jeho očí. Nie, že by ste bez tohto poznatku nemohli žiť, pátrať po dôvode, prečo to nevyšlo, môže byť ale zaujímavé. Možno ste narazili na klamára? Práve tomu robí veľký problém udržať očný kontakt. Keď už sa o to podvodníci snažia, zízajú a takmer nežmurkajú. Alebo naopak – kmitajú viečkami ostošesť.

6. Téma hovoru

Klamári majú jediný cieľ – ututlať, aby pravda za žiadnu cenu nevyšla na povrch. Sami ale veľmi dobre vedia, že najefektívnejšie je „horľavú“ tému úplne preskočiť. Odvádza vás váš konverzačný partner pozornosť inam,? Mal by sa vo vašej hlave rozblikať majáčik!

7. Dotyky tváre

Trie si váš náprotivok nos? Možno sa mu začína naťahovať … Myslené s humorom, ale klamári si častejšie než ktokoľvek iný  škrabú nos. A vôbec sa nadmerne dotýkajú svojho tváre. Siahajú si na tvár a krk, zakrývajú ústa a udržujú kontakt so svojimi vlasmi.
8. Prehnané negovanie

Ak sa začne človek naproti vám nezdráha s použitím viet ako „to teraz nie je dôležité“ alebo „prečo to chceš vedieť?“, Máte skoro vyhraté. Je natlačený u svojich hraníc a vy ho môžete víťazoslávne „pritlačiť“ na lopatky.

 

9. Tón a rýchlosť reči

Klamárové hlasivky sú užšie ako u čestného človeka, takže hovorí, ako by bol priškrtený. Môže tiež zrýchľovať tempo reči, koktať a upadnúť do monotónnej hlasovej úrovne.
10. Technológia

Predstavte si, keby sa klamár nemusel zápasiť so všetkými vyššie spomínanými javmi. Neprezradil by sa rečou tela, pohľadom ani dýchaním. Nič príjemné, všakže?
Kvôli technológiám ale táto situácia bohužiaľ nastať môže. Pri komunikácii cez chat má nepoctivec navrch v mnohých smeroch – získava viac času na premyslenie odpovedí aj zháňanie alibi.

Jediným spôsobom, ako „virtuálneho“ klamára odhaliť, je pozorne sledovať charakter jeho správ. Príde vám, že to nie je on? Začína vety neprirodzenými formulkami typu „aby som bol úprimný“ či „to, čo mám skutočne na mysli“? Vstúpte do ofenzívy. Máte totiž veľkú šancu „lapiť“ jedného z ďalších podvodníčkov …

 

Prečítal si si článok až do konca? Zaujal ťa? Potom môžeš prácu redaktora odmeniť tým, že dáš článku na Facebooku lajk alebo ho budeš zdieľať ďakujeme.

zdroj:brightside.me

You Might Also Like