Zaujímavosti

Na tohto chrobáka si dávajte v týchto dňoch pozor aj v okolí vášho mesta. Najjedovatejší chrobák na Slovensku!

Májka fialová (Meloe violaceus) je približne 2 – 4cm dlhý chrobák z čeľade májkovité (Meloidae). Najmä v týchto dňoch môžete vidieť májky pri prechádzkach v prírode aj v okolí miest alebo aktuálne aj pri zbieraní populárneho medvedieho cesnaku. Veľa ľudí však nevie, že májka fialová patrí nielen medzi ohrozené živočíchy, ale aj medzi najjedovatejšie na našom území.

Májky majú komplikovaný životný cyklus

Samičky májok sú väčšie ako samčekovia, čo slúži neskôr v rozmnožovacom cykle. Vývin májky je ale značne obtiažny. Dnes na ne aj napriek komplikovanému vývinu môžete natrafiť pri každej prechádzke a nájdete ich veľké množstvo. Májky môžu naklásť až tisícky vajíčok, z ktorých sa neskôr vyliahnu malé larvy, ktoré nazývame triungulinus.

Zaujímavosťou je, že táto larva sa ihneď po vyliahnutí vyšplhá na kvet. Tam sa prichytí tromi háčikmi k nejakému hmyzu, obyčajne k včele alebo čmeliakovi. Larva sa totiž musí dostať do úľa, kde sa najskôr živí včelími vajíčkami. Doteraz bola mylne označovaná ako „včelia voš“ hlavne včelármi, ktorí si mysleli že ide o samostatný druh.

Potom sa premení na larvu druhého štádia. Tá sa živí už larvami včiel a medom a pre včelárov je to naozaj nepríjemný parazit. Neskôr sa dvakrát zvlieka. Ďalej sa premení na larvu tretieho štádia, ktorá jednu zimu prezimuje. Na jar nasleduje premena na štvrtú larvu, ktorá sa zakuklí, a z kukly sa vyliahne dospelý chrobák. Dospelá májka sa už ale živí rastlinnou potravou. Rada si pochutí na okvetných lístkoch alebo listoch.

Najjedovatejší chrobák na území Slovenska

Májka sa na Slovensku vyskytuje na celom území aj keď nie v hojnom počte. Májka fialová môže byť modrofialová, fialová alebo aj celkom čierna. Obľubuje hlavne lúky. Májka je veľká 1-4 cm samičky sú o niečo väčšie ako samčekovia. Pozor ! Májka patrí medzi ohrozené živočíchy. Je zaradená v zozname chránených druhov hmyzu.

Neodporúča sa ich chytať do rúk. V prípade zmačknutia vylučujú žltkastú tekutinu – hemolymfu, ktorá sa podobá olejovým kvapkám. Táto tekutina obsahuje nebezpečný jed. Keď sa Vám dostane na kožu môže vzniknúť nebezpečná alergická reakcia toto miesto sa veľmi ťažko hojí.

Hemolyfma obsahuje prudko jedovatý alkaloid kantaridín, ktorý môže byť pre človeka smrteľný už pri požití dávky 30 mikrogramov. Chceme vás upozorniť, že hemolymfa májky spôsobila problémy deťom a dospelým ľuďom aj v minulých rokoch.

ZDROJE: thewildepisode.com

zdroj: bajecnezeny.sk

You Might Also Like