Zaujímavosti

Ekonomická kríza? Zisťovali sme, aké produkty budú v najbližšej dobe raketovo stúpať

Bez ohľadu na to, aký rok to bol, aké historické alebo poveternostné zmeny sa udiali, s istotou možno povedať iba jedno: ceny potravín stúpli . Vtipy ako žart, ale vo väčšine prípadov sa toto tvrdenie odohráva.

A prečo? Nemôžete to hneď povedať, pretože existuje niekoľko faktorov naraz: makroekonómia, mikroekonómia, rôzne obchodné dohody medzi dodávateľskými krajinami atď. Skrátka trh a politika. Čo to však znamená zjednodušene?

CENA VÝROBKOV STÚPLA

Základné produkty

V Rusku od začiatku roku 2021 zdraželi hydina a vajcia o 6%. Výrobcovia ponúkali maloobchodným reťazcom nákup tovaru, aby zvýšili svoje náklady o 10%. Okrem toho došlo k zvýšeniu cien takej tradičnej zeleniny pre región, ako sú zemiaky, mrkva, kapusta. Konečnú cenu samozrejme zaplatí koncový používateľ – teda vy a ja.

A toto hovorí odborník z Inštitútu pre rozvojové stredisko pri Vyššej ekonomickej škole :

Rast cien zeleniny a ovocia bol výrazný, dokonca aj na konci roku 2020. V tomto období sa začal boom sezónnej spotreby. Situáciu zhoršovala skutočnosť, že v decembri až novembri bol kvôli pandémii uložený zákaz dovozu z Gruzínska, Azerbajdžanu a južného Arménska.

Dnešné obavy z trhu s mäsom súvisia s prepuknutím vtáčej a prasacej chrípky. Z rovnakého dôvodu sa očakáva rast cien vajec. Niektorí výrobcovia sa sťažujú na obrovské finančné straty a varujú pred možným zvýšením cien. K tomu by sa malo pridať oslabenie rubľa a zvýšené náklady na dovážané krmivá a lieky pre hospodárske zvieratá a hydinu.

Problémy sa očakávajú aj na trhu s cukrovinkami . Pretože maloobchodné ceny cukru klesali, bolo rozhodnuté zvýšiť veľkoobchodné ceny pre výrobcov, aby sa vyrovnali straty. To viedlo k skutočnosti, že cena hotového výrobku stúpla z 20 na 40% v obstarávacej cene. Výsledok, myslíme si, je už každému známy. Koncový zákazník zaplatí.

Zvyšovanie cien je nevyhnutné

Podľa Vadima Novikova, ekonóma, vedúceho výskumného pracovníka v RANEPA:

Každoročné zdražovanie tovaru má svoje opodstatnenie . V skutočnosti ich je dokonca niekoľko. Po prvé, je to faktor ponuky a dopytu . Napríklad zelenina ako zemiaky, mrkva a podobne bude vždy na vrchole v krajinách ako Ukrajina, Rusko alebo Bielorusko. Preto sú ich ceny relatívne stabilné. Cena sa síce mierne zvyšuje, ale je to spôsobené inými faktormi. Ale citrusové plody s príchodom chladného počasia vždy zdražejú. Z dôvodu zvýšeného dopytu.

Po druhé, nezabudnite na faktor zahraničného obchodu . Napríklad Rusko, ktoré v súčasnosti nemá najjednoduchšie vzťahy s mnohými krajinami, s ktorými v minulosti tradične uskutočňovalo trhové vzťahy. Zoberme si napríklad Ukrajinu a Gruzínsko. S Bieloruskom je všetko relatívne pokojnejšie. Okrem toho zohrávajú úlohu aj sankcie . V skutočnosti sú to protisankcie , ktoré neumožňujú ľuďom kúpiť si to, čo potrebujú, aby viedli k rastu ceny výrobkov a k občasnému zvyšovaniu ceny náhradných výrobkov.

Tretím faktorom je banálny pokles národnej meny. Z dlhodobého hľadiska to platí pre všetky krajiny bývalého Sovietskeho zväzu. V dôsledku pádu rubľa alebo hrivny je nákup tovaru z iných krajín čoraz menej výnosný. Centrálne banky s tým prirodzene nemôžu nič robiť a pokles meny pretrváva už mnoho rokov, rovnako ako rast cien.

Výsledok

Na to, aby ceny v našich krajinách rástli, nie je potrebné zapletať si obraz vonkajšieho nepriateľa, ktorý hrozí zo všetkých strán. V skutočnosti existujú ďalšie, úplne a úplne skutočné faktory, ktoré všetko vysvetľujú. Bežný obyvateľ bohužiaľ nemôže situáciu nijako ovplyvniť. Je to len na politikoch. A dúfame, že čoskoro všetko vyjde a za priemerný plat v krajine bude možné žiť dôstojne a dokonca vycestovať do iných krajín .

You Might Also Like