Život

Ak vás v detstve bili, toto sa stane s vašou osobnosťou… 5 vecí o ktorých ste netušili

Bitka a krik nie sú práve najlepšou metódou rodičov, ktorí sa snažia o výchovu svojho dieťaťa. V nasledujúcom článku vám prezradíme, či majú fyzické tresty skutočne pozitívne dôsledky na výchovu a čo môžu v dospelosti spôsobiť.

Telesné tresty

  1. Prvá a pravdepodobne najbežnejšia príčina fyzických trestov je strata kontroly a nervová nerovnováha rodičov. Ak sú matka alebo otec naštvaní, unavení alebo ustarostení a malé dieťa kričí, pretože chce, aby mu okamžite kúpili čokoládu, všetko vyvrcholí jednou fackou po tvári a hlasným zvolaním, aby bolo ticho. Niet divu, že dieťa začne kričať ešte hlasnejšie, dostane ďalšiu a je ticho. So svojimi rodičmi nesúhlasí, no jednoducho prestane.
  1. V detstve mnohí z nás dostávali za ucho aj kvôli maličkostiam. Napríklad, keď sme niečo zlomili alebo sa počas prechádzky zašpinili. Bolo to tak a bodka. Ľudia toho mali menej a preto sa s nikým nezaobchádzalo v rukavičkách. Dnes žijeme v úplne inom svete a naše deti nikdy nebudú vnímať telesné tresty tak ako my.

  1. Najhlúpejším dôvodom fyzického trestu je: „…pretože to potrebujú.“ Robili to tak predsa aj vaši rodičia a rodičia vašich kamarátov z detstva. Mali by ste si vybrať: šťastné dieťa alebo poslušné dieťa? S poslušným dieťaťom to je jednoduché, ale poslušný dospelák je len málokedy skutočne šťastný.

Takýto človek bude mať v dospelosti ťažkosti nájsť samého seba, pretože je zvyknutý na podriaďovanie a poslušnosť. Práve on je najviac využívaní lenivými ľuďmi. Chcete aby aj vaše dieťa takto dopadlo?

  1. Deti, ktoré boli bité a zakríknuté sú častejšie tichšie a uzavretejšie. V agresívnom vzťahu nepociťujú žiadnu dôveru, čo nie je vôbec prekvapujúce. Strach ich učí báť sa a to nemá so správnou výchovou nič spoločné.

V stave hnevu a nevôle je osobnosť dieťaťa zničená a premení sa na vydesenú obeť, ktorá si myslí, že práva majú len silnejší. Taktiež sa môže stať aj to, že dieťa jednoducho stratí úctu k rodičom.

  1. Namiesto vety: „Zrežem ťa opaskom“, alebo „Pri mne sa dohráš“, skúste sa s dieťaťom rozumne porozprávať a pokojne mu vysvetliť, ako sa má situácia. Áno, jedna či dve „výchovné“ môžu problém vyriešiť, no netreba to zbytočne vyhrocovať.

To či bude dieťa potrestané, je súkromnou vecou každého rodiča. Je potrebné si však uvedomiť, že naše deti sú úplne iné ako my a vychovávanie ich starovekými metódami je bezvýznamné a nebezpečné pre budúcnosť.

Bitka nezvýši povedomie dieťaťa, ba naopak, začne mať strach, začne sa vám vyhýbať a vytvárať si svoj vlastný svet, v ktorom nebudete vítaní. Milujte vaše deti a neskôr na nich budete neuveriteľne hrdí, že ste vychovali plnohodnotných ľudí, ktorí sú súčasťou tejto spoločnosti.

Nezabudnite článok zdieľať aj s vašimi priatelmi na facebooku!

zdroj: takprosto.cc

 

You Might Also Like